Asta Gulden Land

Agáta

 
narodená: 30.10.2014 
otec : Bojovnik   tornjak.pedigre.net/en/details.php?id=5067      
zdravotné výsledky : DBK 0/0 a DLK 0/0
Na špeciálnej výstave v Neniciach získala titul CAC  a BOB .
Jediná chovná fena na Slovensku !
Aga je prvou importovanou fenou plemena tornjak na Slovensku. Pochádza z českej chovateľskej stanice Gulden Land. Jej matka Rose pochádza z Chorvátska, pracuje ako pastiersky pes v Českom raji. Na medzinárodnej výstave v Prahe bola ohodnotená ako výborná, víťazka triedy CAC, CACIB.  Otec Bojovnik pochádza z Bosny . Obidvaja rodičia majú vyšetrené bedrové kĺby s výsledkom A.
 
Pár slov o plemeni tornjak...
Pochádza z územia dnešnej Bosny a Hercegoviny a Chorvátska . Uznané FCI bolo v roku 2007. Nejedná sa však o mladé plemeno. Stovky rokov ochraňovali  stáda pred vlkmi ,medveďmi či inými predátormi. Šteňatá vyrastali od útleho veku medzi ovcami ,aby sa na stádo naviazali. Stádo sprevádzalo na pasienkoch zväčša viacero psov. Dnes sa plemeno používa najmä za účelom ochrany majetku,či ako rodinný spoločník. Nie je prehnane agresívne ako iné veľké pastierske psy. Sú to oddané, pokojné psy, vhodné i k deťom. 
Viac informácií o tomto úžasnom plemeni nájdete na stránkach chovateľky p.Petlach ,ktorá ako prvá priviezla plemeno do ČR.